کالاته آ زبرا
دوشنبه 2 تیر 1399
بازدید: 1157

همه چیز درباره کالاتیا  (گورخری)

  

 

 

 

گیاه کالاتیا که به کالاته آ گورخری نیز معروف می باشد از دسته گل و گیاهان زینتی آپارتمانی به حساب می آید.گیاه کالاتیا انواع مختلفی دارد که معروف ترین آن کالاته آ گورخری می باشد.

این گیاه بیشتر در محیط های گرم و مرطوب سازگار است و توصیه می کنیم که اگر در محیطی که دارای آب و هوای خیلی سرد و خشک است زندگی می کنید از کاشت گیاه  کالاتیا و نگهداری و پرورش این گیاه صرف نظر کنید.

این گیاه در اصل بومی منطقه جنوب شرقی برزیل می باشد و جز دسته گیاهان همیشه سبز و چند ساله به حساب می آیند. به خاطر شباهتی که با گل مارانتا لوکونورا(کلیک کنید) و آفلاندرا اسکواروسا (کلیک کنید) دارد معمولا با این گیاهان اشتباه گرفته می شود. تفاوت این گیاه با گیاه مانتا لوکونورا در برگ های آن است که برگ های گل کالاتیا بزرگ تر می باشد. گل کالاتیا از دمبرگ های بلند به وجود آمده است.

گیاه کالاتیا از برگ های بیضی شکل که دارای حاشیه های دندانه دندانه است تشکیل شده اند و دارای نوکی تیز هستند. سطح روی برگ این گیاه سبز پر رنگ و سطح زیر برگ آن به رنگ قرمز پر رنگ می باشد. برگ های این گیاه طولی حدود ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر و گاهی اوقات بیشتر نیز می باشد.

گیاه کالاتیا از دسته گیاهان سریع الرشد به حساب می آید. نکته جالبی نیز که باید بدانید این است که این گل تا ارتفاع یک متری نیز می تواند رشد کند.

برگ های این گیاه به صورت رزت رشد می کنند.( رزت :ترتیب رشد دایره ای برگ ها را رزت گویند )

گیاه کالاتیا در فصول بهار شکوفا می شوند و رنگ گل های آن سفید مایل به ارغوانی کم رنگ می باشد.

 

شرایط نگهداری از گل کالاته آ گورخری

نور مورد نیاز :

این گیاهان به محیط های سایه روشن و به دور از نور مستقیم خورشید نیاز دارند . این گیاهان را می توان در پشت پنجره های شمالی در فصل زمستان و با رعایت فاصله ی ۵۰ سانتی متری آن از پنجره نگهداری کرد . البته در فصل تابستان به علت بالا رفتن سطح تابش خورشید ، باید فاصله ی گیاه را از پنجره افزایش داد . نور مستقیم باعث سوختن برگ های گیاه می شود .

این گیاهان را حتی در محیط های سایه هم می توان نگهداری کرد .

آب مورد نیاز :

این گیاهان به خاک نسبتا مرطوب و آبیاری متوسط نیاز دارند .اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری کمی خشک باشد .  آبیاری بیش از اندازه هم باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود .

برای تامین نیاز رطوبتی گیاه می توان به طور مکرر در فصل بهار و تابستان و هفته ای ۲ مرتبه در فصل زمستان گیاه را با آب غبار پاشی کرد . روش دیگری که برای تامین رطوبت انجام می شود ، استفاده از جزیره است . به این شکل که مقداری سنگ درشت را در کف زیر گلدانی ریخته و مقداری آب روی آن می ریزند و گلدان گیاه را در روی آن قرار می دهند . رطوبت مورد نیاز این گیاه بین ۵۰ الی ۹۰ درصد می باشد .

خاک مورد نیاز :

خاک این گیاه باید همانند خاک انواع گل بگونیا ، گل سانسوریا ، دیفن باخیا  و … دارای زهکش مناسب باشد . نداشتن زهکش در خاک پوسیدگی ریشه را به دنبال دارد . بهترین و ایده آل ترین خاک برای این گیاه ترکیباتی خاک باغچه  (۳۰%) + پیت ماس ( ۳۵ %) + پرلیت (۳۵%) می باشد .

دمای مورد نیاز :

تقویت و کوددهی 

این گل همانند سایر گل و گیاهان آپارتمانی برای رشد خود به کود نیاز دارد . این گیاهان را در فصل رشد یعنی بهار و تابستان ( از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه به نسبت ۱ در ۱۰۰۰یعنی ۱ گرم از کود را در ۱ لیتر حل کنید ) هر ۱۵ الی ۳۰ روز یک مرتبه با کودهای مخصوص گل و گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید . .

هرس 

این گل معمولا به هرس خاصی نیاز ندارد .

برای اینکه گیاه شما ظاهر بهتری داشته باشد ، می توانید برگ های خشکیده را حذف کنید . در زمان گلدهی می توانید گل های گیاه را با دست جدا کنید ، چراکه گل ها فاقد زیبایی بوده و انرژی گیاه را تا حد زیادی برای شکفتن می گیرند ( این عمل را به دلخواه انجام دهید ) .

تعویض گلدان گل کالاتیا گورخری

این عمل را در فصل بهار انجام دهید .

به محض مشاهده ی ریشه ها در کف گلدان ، اقدام به تعویض گلدان کنید .

این عمل هر ۱ الی ۲ سال یکبار اتفاق می افتد . در این صورت گل را به آرامی از گلدان خارج کنید و در گلدانی با یک سایز بزرگتر انتقال دهید . بعد از این عمل مجدد مقداری خاک غنی در اطراف گلدان جدید بریزید و با دست کمی فشار دهید . بهتر است خاک گیاه را متراکم نکنید .

(برای خرید وسفارش اینجا را کلیک کنید)

 کالاته آ زبرا

موارد مشابه:

شعله جاوید

شعله جاوید

 

 کالاتیا

کالاتیا

 

 مارانتا

مارانتا