گل رز در گلدان
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
بازدید: 8788

 

نحوه نگهداری از گل رز کاشته شده در گلدان

 

 

 

 

گل های رز در گلدان ها برای فضاهای کوچک خیلی مناسب هستند٬ مانند آپارتمان های بالکن دار یا محیط های با باغچه های محدود و یا برای پاسیو ها. رزهای مینیاتور از آنجایی که جمع و جورتر و نیاز به نگهداری کمتر دارند در گلدان ها کارکرد خوبی از خود نشان می دهند. همچنین در محیط های سردتر رزهای کاشته شده در گلدان ها از آنجایی که میشود آنها را به داخل خانه آورد خوب می باشد. نگهداری از گلدان های رز نیاز به زحمت کمی دارد اگرچه در قبال این سعی و تلاش کم ما با گلهای معطر و زیبای فراوان خود در فصل تابستان پاداش عظیمی به ما می دهد.

 

 

 

توصیه های که ما برای نگهداری و مراقبت از گل های رز در گلدان باید بدانیم.

 

گام اول

اولین گام انتخاب گلدان مناسب برای گل رزمان می باشد:

گل رز مینیاتور در گلدانی به قطر ۳۰ سانتی متر رشد می کند در حالی که گل رز پیوندی کوچک به فضای ۴۰ سانتی متری نیاز دارد و گل پیوندی بزرگ و درخت رز به گلدانی به قطر ۵۰ سانتی متر ویا بیشتر نیاز دارد.

گام دوم

اگر کف گلدان یا ظرفی که گل رز و یا هر گیاه دیگر را در آن می کارید دارای سوراخ نباشد٬ سوراخ های کوچکی در آن ایجاد نمایید تا آب اضافه از آبیاری گل رزمان در گلدان باقی نماند تا باعث خفگی ریشه های گل شود. و به یاد داشته باشید که خاک گلدان باید خاک غنی با زهکشی بالا باشد.

گام سوم

گلدان رز را در مکانی قرار دهید که روزانه حداقل ۶ ساعت نور خورشید دریافت کند. هر روز گلدان را بچرخانید تا تمام اطراف گل به طور مساوی از نور خورشید برخوردار شود. اگر فصل تابستانی که در آن هستید به شدت گرم شد٬ برجلوگیری از خشک شدن سریع و پژمردگی گل رزتان مقداری سایه بر روی گلتان در بعداز ظهر مناسب خواهد بود.

گام چهارم

گل رز خود را هر روز در صورت نیاز آبیاری کنید. برای دانستن زمان آبیاری با فرو کردن دست خود در خاک و تست رطوبت آن می توانید از نیاز گل رزتان به آب مطلع شوید. گل رزتان را به مقداری آب دهید که آب از ته آن خارج شود و به زیرگلدانی بریزد. ولی زیر گلدانی را در صورت باقی ماندن آب در آن خالی کنید.

گام پنجم

غذا دادن به گل رز٬: هر دو هفته یکبار از کود غنی از فسفر آهسته رهش استفاده کنید. تا با باروری گلتان به گلدهی فراوان گلتان کمک کند. گیاهان و گل های رز در گلدان ها نیاز به کود دهی بیشتری نسبت به گل و گیاهی که در باغچه و حیاط کاشته می شوند دارند که دلیل آن آبشوی مواد معدنی و کودهای مورد نیاز در گلدان می باشد.

گام ششم

هرس کردن گل رز

گل رز خود را هرس کنید تا منظم و زیبا دیده شود. برای این کار از قیچی باغبانی استفاده کنید. گل ها و برگهای پژمرده را هرس کرده و شاخه های که دارای قطر کمتری از خودکار می باشند را نیز هرس کنید. وسط گل رز را از شاخه ها و برگهای مزاحم برای گردش هوا خالی نگه دارید. در آغاز اوایل هر فصل شاخه ها را حدود یک سوم طولشان کوتاه کنید.

گام هفتم

گل رز خودتان را هر ازگاهی بررسی کنید تا عاری از آفات و شته ها که اغلب در گل های رز دیده می شوند باشد. شاخه و یا برگی که دارای شته و یا آفتی می باشد را با قیچی از گل جدا کرده و دور بیندازید تا دیگر شاخه ها مورد هجوم شته ها قرار نگیرند. و تا رهای کامل از شته ها گل رز خود را از دیگر گلدان های رز دور نگه دارید. در صورت ازدیاد شته ها در آخرین مرحله باید از حشره کش های مخصوص برای شته و شته که در فروشگاه های باغبانی یافت می شوند برای کنترل شته ها استفاده کنید.

 

 

نکات ظریف در نگهداری گل رز در گلدان:

-برای جابجایی و چراخاندن راحتتر از گلدان و ظروف سبک استفاده کنید. در انتخاب رنگ گلدان خود از گلدان ها و ظروف روشن تر استفاده کنید. از آنجایی که رنگ تاریک تر نورخورشید و حرارت را به خود جذب کرده و باعث افزایش درجه حرارت خاک گلدان و در نتیجه خشک شدن سریع خاک آن می انجامد.

-از نایلون پلاستیکی مابین گلدان و خاک استفاده کنید. در روزهای گرم٬ خاک داخل گلدان سریع تر گرم می شود. گذاشت پلاستیکی مابین خاک و گلدان مانند عایق کار کرده و خاک داخل گلدان را سردتر نگه میدارد.

-برای خاک گلدان از مخلوط دو سه نوع خاک استفاده کنید.

-یک لایه یک سانتی شن های درشت در کف گلدان خود بر روی سوراخهای موجود در کف آن برای افزایش زهکشی بالا در گلدان خود استفاده نمایید.

 

 

مطالب مشابه:

 • گل های تراس و بالکن

  گل های تراس و بالکن

 • رز مینیاتور-ساناز

  رز مینیاتور-ساناز

 • گل لاله مرداب

  گل لاله مرداب

 • گل صدتومانی

  گل صدتومانی

 • اسطخودوس

  اسطخودوس

 • گاردنیا

  گاردنیا

 • اطلسی

  اطلسی

 • سوسن آزتک

  سوسن آزتک

 • کامیلیا

  کامیلیا

 • آلاله

  آلاله

 • کامکوات - پرتقال زینتی

  کامکوات - پرتقال زینتی

 • یاس کبود

  یاس کبود

 • میموزا

  میموزا

 • گل رز در گلدان

  گل رز در گلدان

 

 

 

ترجمه: سعید علیزاده

http://www.landofvolunteers.com/per/news/plants/plants-care/how-to-take-care-of-potted-roses.html