انواع ویوم
چهار شنبه 25 اردیبهشت 1398
بازدید: 1809

 

انواع ریوم

ریوم‌ ها به مکان شیشه‌ ای که مناسب برای نگهداری گیاهان و جانوران کوچک و مینیاتوری است، گفته می شود. یک شکل از ریوم‌ ها که همه با آن آشنا هستیم، آکواریوم است. در این جا در مورد آکواریوم صحبتی به میان نیامده است . در این مطلب قصد داریم شما را با انواع ریوم‌ ها و اجزای جانبی آن معرفی کنیم. شما با تهیه ریوم مورد علاقه‌ تان، می توانید به منزل‌ خود روح تازه بدمید. چرا که ریوم‌ ها زندگی گیاهان و جانوران را به نمایش می‌ گذارند

انواع ریوم‌ها

 تراریوم

در اولین نگاه تراریوم شباهت زیادی به آکواریوم دارد ولی به جای خودنمایی ماهی‌ های رنگارنگ در آن ، گیاهان چشم نوازی می‌کنند. تراریوم‌ ها محل نگهداری گیاهان مینیاتوری و رطوبت‌ پذیر هستند. برای حفظ رطوبت دائمی، گیاهان را در فضای بسته شیشه‌ای قرار می‌ دهند تا بتوان علاوه بر تامین رطوبت، از زیبایی گیاهان هم لذت برد. به عبارت دیگر می توان گفت تراریوم محل نمایش گل و گیاه مینیاتوری است. 

 

پالوداریوم

پالوداریم‌ ها مانند تراریوم‌ ها هستند با این تفاوت که در آن از آب استفاده می‌شود. همچنین می توان از پالوداریوم به عنوان آکواریوم نیمه پر نام برد. پالوداریوم‌ ها محل خوبی برای نگهداری و زندگی حیوانات دو زیست هستند. به این منظور قسمتی خشک مانند زمین طبیعی در آن تعبیه شده است که علاوه بر حضور ماهی‌ های متنوع می توان از قورباغه و لاک پشت هم در فضای پالوداریوم ها استفاده کرد.

 

 

 

ریپاریوم

ریپاریوم مانند پالوداریم هست با این تفاوت که محل مناسبی برای حیوانات دو زیست نیست و فقط ماهی‌ ها امکان زندگی در ریپاریوم‌ ها را دارند چون محل مناسبی برای حضور خشکی تعبیه نشده است.

 

انسکتاریوم و قورمیکاریوم

انسکتاریوم بیش ترین کاربرد را در فضاهای آزمایشگاهی دارد. محققان برای مطالعه زندگی حشرات از این مدل استفاده می‌کنند. در واقع می توان گفت انسکتاریوم نوعی آکواریوم است که برای زندگی حشرات طراحی شده است.

فورمیکاریوم هم مانند انسکتاریوم بیش تر برای محققان و پژوهشگران کاربرد دارد. ولی اگر دوستدار این هستید که محلی برای زندگی مورچه‌ ها یا موریانه‌ ها در خانه‌ تان داشته باشید، فورمیکاریوم بهترین گزینه است.

 

ویواریوم

معنی کلمه فارسی ویواریوم، محل زندگی است. می توان گفت ویواریوم یک محل نگهداری از گیاهان و جانوران کوچک است. ویواریوم فضایی مشابه سازی شده با شرایط معمول زندگی جانداران در طبیعت است. فقط در اندازه کوچک و با امکان کنترل شرایط محیطی. معمولا در محیط‌ های زندگی برای نگهداری حیوانات کوچک خانگی، از ویواریوم استفاده می‌ کنند.

 

پالوداریوم

 پالوداریوم