لادن رونده
چهار شنبه 14 فروردین 1398
بازدید: 2001

 لادن رونده

 

فرمانرو:گیاهان

(طبقه‌بندی‌نشده):نهان‌دانگان

(طبقه‌بندی‌نشده):دولپه‌ای‌ها

(طبقه‌بندی‌نشده):رزیدها

راسته:کلم‌سانان

تیره:Tropaeolaceae

سرده:Tropaeolum

درحدود ۸۰ گونه.

 

جنس لادن در حدود ۵۰ گونه گیاه علفی یک ساله یا چند ساله دارد که بومی آمریکای جنوبی از مکزیک تا شیلی هستند و برخی از این گونه‌ها به عنوان گیاه زینتی کاشته می‌شوند. در این بین لادن غده دار که بومی پرو است طرفداران بیشتری یافته است. لادن گیاهی است بوته ای، یک ساله، تند نموو با ساقه‌های بالا رونده که ارتفاع آنها به چند متر نیز می‌رسد. دارای برگ‌های مدور، درشت، سپرمانند به رنگ سبز متمایل به آبی که مصرف خوراکی داشته و می‌توان آنها را در سالاد سبزیجات به کار برد. بیشتر بخش‌های این گیاه به ویژه برگ‌هایش طعم شاهی می‌دهد از این رو به آن شاهی هندی هم می‌گویند. گل‌ها مهمیزدار، شیپورمانند به رنگ زرد و نارنجی از اوایل تابستان تا اوایل پاییز پدیدار می‌شوند. مکان آفتابی، خاک به خوبی زهکشی شده و غنی از مواد آلی را می‌پسندد. نسبت به سرما نسبتاً مقاوم است. در صورت مشاهده شته باید گیاه را فوراً با آب شست‌وشو داد. تکثیر آن از طریق کاشت بذر در اواخر اسفند و قلمه زدن در اواخر تابستان امکان‌پذیر است. بدین ترتیب که از روی بوته‌های مادر قلمه‌هایی انتخاب کرده و در مخلوطی از خاک برگ و ماسه می‌کارند و پس از ریشه دار شدن گلدانش را عوض می‌کنند.

یکی از گیاهان سحر آمیز دنیای باغبانی است این گیاه یک‌ساله با رویش آسان، مزایای زیادی هم برای باغبان و هم سایر گیاهان باغچه دارد. 

رشد آسان و سریع سالیانه،برگ‌های قابل خوردن که در تهیه سالاد از آن استفاده می‌شود.به عنوان گیاه مجاور با سایر گیاهان باغچه، از آفت زدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.شرایط سخت را ترجیح می‌دهد و در خاک ضعیف و خشک رشد می‌کند

 

 

خاک مناسب گل لادن:

شرایط خاک سبک با زهکش خوب مناسب این گیاه است و در خاک‌هایی که ازنظر مواد غذایی فقیر است نیز رشد می‌کند. گلدهی این گیاه در خاک‌هایی که فقیر از مواد غذایی هستند اثبات‌شده است بنابراین بهتر است که در مخلوط خاکی این گیاه از کود پوسیده دامی و یا خاک‌برگ استفاده نشود.به‌کارگیری کود برای این گیاه باید بااحتیاط صورت گیرد زیرا غنی بودن محیط رشد آن موجب کاهش گلدهی گیاه لادن می‌شود. بنابراین بهتر است که اولاً از کودهایی که حاوی میزان بیشتری از فسفر در برابر نیتروژن است استفاده کنیم و همچنین میزان غلظت کود را که کارخانه سازنده برای سایر گیاهان زینتی توصیه کرده است به نصف و حتی یک چهارم کاهش داده و سپس استفاده کنیم.

 

آبیاری گل لادن:

آبیاری زیاد لادن مانع از گلدهی مناسب این گیاه خواهد شد و در چنین شرایطی معمولاً برگ‌ها بیشتر می‌شوند همچنین این گیاه اصولاً در برابر خاک تا حدودی مقاومت نشان می‌دهد. اما این به معنی خشکی دادن گیاه نیست. آبیاری کم و نامناسب منجر به کاهش گلدهی، کم رنگ شدن ساقه‌ها و زرد شدن برگ‌ها می‌شود. سعی کنید زمانی که سطح خاک رطوبت خود را تا حدود یک سانتیمتری عمق خاک از دست داد نسبت به آبیاری آن اقدام کنید.

 

نور مناسب گل لادن:

گباه لادن به آفتاب زیادی نیاز دارد و وجود نور مستقیم آفتاب برای ۴ تا ۵ ساعت در طی روز به گلدهی آن کمک می‌کند. البته برخی از انواع آن در شرایط نیمه سایه و نیمه آفتاب نیز عملکرد خوبی نشان می‌دهند. این گیاه را می‌بایست از تابش نور شدید آفتاب در بعد از ظهرهای گرم تابستان محافظت کرد. اما وجود سایه بیش از اندازه و حذف نور مستقیم آفتاب منجر به بزرگ‌تر شدن برگ‌ها و کاهش تعداد گل‌ها خواهد شد.

 

دما مناسب نگهداری گیاه لادن:

بهترین گلدهی را در دمای حدود ۲۵ درجه دارد. هر مقدار که هوا گرم‌تر شود عمر گل‌ها نیز کوتاه‌تر می‌شود و با فرارسیدن روزهای گرم تابستان و افزایش دما به بیش از ۲۸ درجه سانتی‌گراد از گلدهی گیاه کاسته می‌شود به همین دلیل بسیار لازم است تا گیاه را در برابر تابش نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهرهای گرم تابستان حفاظت کنیم. مقاوم‌ترین نوع گیاه لادن در برابر سرمای زمستان گونه T.polyphyllum از شیلی است که ریشه‌های آن در زیرزمین می‌توانند سرما را تا ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌رسد زنده بمانند.

 

آفات و بیماری گل لادن:

شته‌ها، کنه‌های تارعنکبوتی و شپشک ها می‌توانند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کنند. در شرایط مرطوب و زهکش نامناسب خاک همراه با سایه بیش‌ازاندازه محیط برخی بیماری‌های قارچی بخصوص سفیدک پودری و بیماری لکه برگی می‌تواند شیوع یابد.آموزش تکثیر گل لادن:

گل لادن را میتوان به‌آسانی توسط بذر تکثیر کرد فقط مسئله عدم امکان انبار کردن بذر برای مدت طولانی است. بذرها را باید زمانی که تازه هستند کاشت در غیر این صورت از توانایی جوانه زنی آنان (قوه نامیه) کاسته می‌شود. زمان کاشت بذرها با توجه به شرایط آب و هوایی از اواخر فروردین ماه الی خرداد ماه است. البته در داخل گلدان و با استفاده از محیط حفاظت‌شده مانند گلخانه و یا محیط داخلی خانه می‌توان بذرها را از اواسط اسفند ماه نیز کاشت کرد. برای کاشت بذر از محیطی سبک همانند شن ساده استفاده کرد. عمق مناسب کاشت بذرها نیز حدود ۲-۱ سانتیمتر است. گلدان حاوی بذر را می‌توان در مکانی با دمای ۴ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد تا زمانی که دانهالها ظاهر شوند که معمولاً یک ماه طول می‌کشد و سپس گیاهان جوان را به تدریج به مکانی با دمای بیشتر عادت داد. دمای بالا در زمان جوانه‌زنی بذرها می‌تواند جوانه‌زنی را با تأخیر مواجه کند و حتی جلوی آن را بگیرد.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.