شعله جاوید
سه شنبه 27 آذر 1397
بازدید: 1243

شعله جاوید

 

شعله جاوید بومی برزیل است و  با عنوان  شعله همیشگی (Eternal Flame)  نیز شناخته میشود. شعله جاوید تا حدود ۶۰cm در ارتفاع رشد کرده و بلند میشود و دارای گلبرگ های انبوه و فشرده میباشد. دارای برگ های آجدار زیبایی است که قسمت پشت آنها مایل به زرشکی می باشد .

گل ها آن خیره کننده و به رنگ زرد مایل به نارنجی است.برگ های این گیاه در طول شب جمع می شود. این گیاه به دلیل فرم زیبای گل ها در انتهای ساقه گل دهنده به نام شعله جاوید نامیده می شود. گل های این گیاه پر دوام و دو تا سه ماه دوام خواهند داشت.

این جنس دارای ۱۵۰ گونه مختلف می باشد که بیشتر آن ها از نظر برگی دارای ارزش زینتی می باشند و فاقد گل ها با ارزش زینتی می باشند. این گیاه زینتی مناسب فضاهای آپارتمانی می باشد.

 

 

نیازها:

نور: مکانی با نور سایه روشن در فصل تابستان و روشن در زمستان مطلوب این گیاه است. اما از آفتاب مستقیم دور نگه داشته شود، زیرا ممکن است باعث رنگ پریدگی و سوختگی برگ ها شود.

البته میتواند آفتاب صبح و یا غروب را تحمل کند. بنابراین پنجره های شرقی و جنوبی برای این گیاه مناسب می باشد.

باید توجه داشت برای شکوفه دادن، نگهداری گیاه در تاریکی مطلق بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز به مدت چند هفته از اواسط تابستان با استفاده از پوشش نایلونی پلی اتیلن سیاه، میتواند مثمر ثمر باشد. با این عمل این گیاه در پاییز شروع به گلدهی می کند.

دما: بهتر است محیط رشد گیاه را گرم نگه دارید. مراقب باشید در فصل زمستان درجه حرارت اتاق از ۱۸ درجه سانتیگراد پایین تر نشود. دمای ایده ال برای این گیاه دمای ۲۲ درجه سانتیگراد می باشد.

خاک و تغذیه: ترکیب خاک باغچه، کود دامی و خاکبرگ خاک مناسب این گیاه می باشد. خاک این گیاه باید از زهکش مناسب برخوردار باشد.

جهت شادابی بیشتر این گیاه بهتر است با کود محلول در آب (با غلظت متوسط) در بهار و تابستان به صورت ماهانه و هر شش تا هشت هفته یکبار در پاییز و زمستان تغذیه شود.

نیاز آبی: نیاز آبی این گیاه متوسط می باشد و چنانچه بین دو آبیاری لایه سطحی خاک خشک گردید گیاه را آبیاری نمایید. این گیاه به رطوبت هوا نیز نیاز دارد و چنانچه هوا خشک باشد نوک برگ ها قهوه ای و خشک می گردد.

 

 

بنابراین برای رفع این مشکل هفته ای یکبار در فصل رشد گیاه را اسپری نمایید. دقت نمایید برای اسپری و آبیاری گیاه حتما از آب هم دمای محیط و ولرم بدون املاح استفاده نمایید.

آفات و بیماریها: کنه قرمز از جمله آفات متداول این گیاه می باشد. که با بازدید مداوم و استفاده از کنه کش می توان با آن مبارزه نمود.

روش تکثیر: این گیاه از طریق تقسیم بوته تکثیر می شود.

تعویض گلدان: سالی یکبار بعد از گلدهی در بهمن ماه می توان خاک این گیاه را تعویض نمود و در صورت ضرورت به گلدان بزرگتر انتقال داد.

نکته:

برای شکوفه دادن، نگهداری گیاه در تاریکی مطلق بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز به مدت چند هفته، میتواند مثمر ثمر باشد.

 

 

 

 

موارد مشابه:

آخیس باخیس-شمع طلایی