کامیلیا
چهار شنبه 30 آبان 1397
بازدید: 2390

 

گل کاملیا

 

گیاه آپارتمانی زیبا با گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز و ارغوانی است که در اواخر تابستان و پائیز ظاهر می‌شوند. بهترین زمان برای کاشت این گیاه فصل بهار و مناسب‌ترین روش از طریق قلمه است. آب و هوای معتدل و مرطوب و کناره‌های پنجره نیز از مناسب‌ترین مکان‌ها برای کاشت کاملیا گل رزی است.

مشخصات:

گل کاملیا درختچه ای زینتی و همیشه سبز از خانواده “Theacea” با نام علمی Camellia japonica” بومی آسیایی شرقی است. گل های کاملیا  بزرگ و شبیه گل رز اند. آنچه گل کاملیا را متنوع کرده اندازه گل ها و طیف رنگ های آن است. این گل ها به تنهایی یا به صورت جفت در امتداد و مخصوصا در انتهای شاخه ها ایجاد می شوند.

رنگ گلها متنوع و به رنگهای سفید صورتی قرمز است و رنگ زرد نیز در گونه‌های بومی چین و ویتنام نیز وجود دارد. از بذر برخی از گونه های کاملیا مانند C.oleiferaو C.japonica نوعی روغن به نام روغن چای تهیه می‌شود که طعمی شیرین دارد و در آسیای جنوب شرقی میلیونها نفر در آشپزی به عنوان روغن از آن استفاده می‌کنند.

 

 

نیازهای گل کاملیا :

آبیاری: به آب کافی نیاز دارد و خشکی را تحمل نمی‌کند بخصوص اگر در برخی مواقع روز نور مستقیم آفتاب به آن بتابد باید آبیاری آن را با دقت بیشتری انجام داد. دربهار و پاییز هفته ای دوبار و در تابستان هفته ای یکبار گیاه را آبیاری نمایید تا جایی که امکان دارد از آب بدون املاح بخصوص بدون کلسیم برای این گیاه استفاده کنید.

آب شهری معمولی را می‌توان برای یک یا دو ماه  استفاده کرد و ادامه مصرف آن به دلیل گچی کردن بستر کاشت می‌تواند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کند همانند زرد شدن برگها، باز نشدن گلها و همچنین ریزش غنچه های گل. خشکی کشیدن این گیاه بخصوص در اواخر تابستان یعنی زمانی که غنچه های گل در حال شکل گیری هستند می‌تواند منجر به کاهش شدید گلدهی این گیاه در سال آینده شود.

همچنین اگر بستر کاشت خیس و غرقابی شود به ریشه ها آسیب خواهد رسید و منجر به زرد شدن و ریزش برگها و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. برای آنکه بدانید زمان آبیاری گلدان فرا رسیده است یا خیر وضعیت سطح بستر گدان را بررسی کنید. سطح بستر را با دست کنار بزنید اگر زیر آن تا حدودی خشک شده است گلدان را آب دهید اما اگر هنوز رطوبت را دارد آبیاری را به تعویق بیاندازید. توجه داشته باشید که آبیاری نامناسب این گیاه یکی از دلایل ریزش گلها است.

نور: گل کاملیا ژاپنی به محیطی روشن نیاز دارد اما اینکه به چه میزان از نور مستقیم آفتاب بهره‌مند شود بستگی به میزان رطوبت هوا و بستر کاشت دارد.همچنین ارقام باگلهای قرمز نور آفتاب را بیش از ارقام با گلهای صوتری و سفید تحمل می‌کنند. کاملیا در مکانی که هوا از میزان رطوبت مناسب برخوردار باشد در مقایسه با مکانی که هوا خشک و گرم است نور مستقیم آفتاب را بهتر تحمل می‌کند.

اما تابش نور مستقیم به همراه خشکی هوا منجر به بروز لکه های قهوه‌ای و سوخته بر روی برگسار و گلها خواهد شد. بنابراین هر مقدار که هوا گرمتر و خشک تر باشد باید این گیاه را از تابش مستقیم نور آفتاب محافظت کرد و همچینن در آبیاری آن دقت بیشتری به خرج داد. همچنین مکان کم نور موجب افزایش فاصله بین برگها و گلدهی ضعیف و یا عدم گلدهی می‌شود.

دما: دمای مورد نیاز گل کاملیا بسته به نوع رقم این گیاه متفاوت است. کاملیا دما را از نزدیکی صفر تا حدود ۳۰ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند اما دمایی که در آن می‌تواند به رشد خود ادامه دهد حداکثر ۲۱ و حداقل  ۱۳ درجه سانتیگراد است.گرمای نامناسب محیط در زمان غنچه دهی این گیاه از دلایل ریزش غنچه های گل است.اگرچه دمای ۱۸-۱۵ درجه برای شکل گیری غنچه های این گیاه مناسب است اما بعد از شکل گیری غنچه ها اگر دما را اندکی پایین تر بیاوریم به افزایش عمر گلها کمک خواهد شد.

رطوبت: غبارپاشی هفته ای یکبار با آب ولرم و سبک پیشنهاد میگردد، موقعی که گیاه در گل است غبارپاشی را متوقف نمایید.

خاک: مهمترین ویژگی بستر کشت برای این گیاه داشتن زهکش مناسب، غنی و حاصلخیز بودن و اسیدی بودن خاک است

 

 

 

کوددهی: بعد از پایان شکوفه دادن با کود هایی که برای گیاهانی که خاک اسیدی دوست دارند طراحی شده است، کوددهی کنید. از کود هایی که مواد غذای اضافی بالایی دارند استفاده نکنید. بهترین زمان برای کوددهی کاملیا در بهار پس از پژمردگی گل هاست. در وسط تابستان اگر شاخ و برگ رشد کندی دارد یا پراکنده یا رنگ پریده است، می توانید گیاه را کوددهید. فقط در روز قبل از کوددهی، گیاه را آبیاری کنید.

یکی از نتایج کوددهی در کاملیا نهال مقاوم کردن آن در برابر سرما است. پس  دو ماه قبل از اولین سرما زدگی پاییز، آن را کوددهی کنید. کود را به اندازه ای که روی دستور عمل آن نوشته استفاده کنید. گیاهی که خاک غنی دارد نیاز به کود ندارد و گیاه مریض را به هیچ وجه تغذیه نکنید. همچنین کاملیا نباید بعد از اینکه وارد دوره خواب شد، کوددهی شود. کود مورد نیاز این گیاه را می توان به مقدار ۲ گرم سولفات آمونیوم و ۲ گرم کود معمولی در یک لیتر، هر دو هفته یکبار از بهمن تا مرداد، مورد استفاده قرار داد.

هرس: گلهای کاملیا در اوایل سال شکوفا می‌شود و جوانه های گل برای سال بعد در اواخر تابستان و در طی پاییز بر روی شاخسار یک ساله شکل می‌گیرد. هرس در این زمان منجر به حذف تعداد بیشماری از گلها خواهد شد. بنابراین بهترین زمان هرس در فصل بهار و بعد از اتمام گلدهی گیاه و قبل از شروع رشد رویشی جدید است.

برخی از پرورش دهندگان اضهار کرده اند که کاملیا هرس سخت را می‌تواند به خوبی تحمل کند بنابراین گیاهان مسن را برای جوان سازی و تحریک رشد شاخسار جید به سختی هرس می‌کنند. برای گیاهانی که هنوز به این مرحله نرسیده اند هرس محدود می‌شود به حذف شاخسار شکسته و آسیب دیده و یا شاخساری که خارج شکل مورد نظر شما در حال رشد هستند.

تکثیر گل کاملیا :

تکثیر با قلمه: با استفاده از قلمه این گیاه میتوان آنرا تکثیر کرد. برای افزایش شانس ریشه زایی قلمه ها وجود رطوبت مناسب در هوا و همچنین مصرف هورمونهای ریشه زایی و پاگرما توصیه شده است . بهتر است که از ساقه های جوان و حاصل از رشد سال جاری که تا حدودی بافتی محکم پیدا کرده اند قلمه تهیه شود.

برش را از زیر پنجمین گره بر روی ساقه بزنید (ناحیه اتصال برگ به ساقه گره نامیده می شود). برگهای پایینی را حذف کنید و جدا کردن پوست ۱٫۵ سانتیمتر از قسمت پایین قلمه به ریشه زایی آن کمک کرد. قلمه ها را در بستری که حداقل ۱۵-۱۰ سانتیمتر عمق دارد بکارید و برای مخلوط کاشت می توان از مخلوط یک قسمت شن + یک قسمت پیت موس استفاده کرد.

بذر کاملیا : از بذر نیز می‌توان استفاده کرد ولی امکان دارد گیاهان بدست آمده شبیه گیاه مادری نباشند. برای تهیه بذر باید صبر کنید تا میوه کپسول مانند آن برسد و پوشش آن شکاف بخورد(معمولا در اواسط پاییز). بذرهای تازه باید سریعات در بستر کاشتی سبک همانند مخلوط پیت + سنگریزه کاشته شوند و ۴-۲ ماه طول می‌کشد تا جوانه بزنند.

 

 

آفات و بیماری گل کاملیا :

گلهای کمرنگ و شفاف می تواند ناشی از مواد براق کننده شیمیایی باشد.

گروهی از حشرات آفت لکه های دیسک مانند روی برگها ایجاد می کننند. اگر هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید علایم بر طرف می شود.

در صورتی که برگهای گیاه ناگهان خشک شوند، احتمال بدهید صدمه مربوط به اشعه مستقیم آفتاب است.

آبیاری بیش از حد باعث زردی برگها و سقوط آنها می شود

شاخه ها در زمستان دراز و منحرف بوده و غنچه ها ظاهر نمی شوند: هوا خیلی گرم و خشک است،گیاه را به منطقه خنکتری منتقل و با آب سبک غبار پاشی کنید.

گلها کم رنگ و شفاف شده اند:صدمه مربوط به مواد براق کننده شیمیایی است، گلها را در هنگام استفاده از مواد براق کننده در امان نگه دارید.

لکه های دیسک مانند روی برگهاست: حشره آفت عامل آن است هر هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نموده تا علایم بر طرف گردند.

سطح خاک خشک و آب جذب نمی نماید:ریشه ها متراکم هستند، برای مدت ۱۵ دقیقه گلدانها را به تشت و یت سطل پر از آب منتقل نمایید و آبیاری را تنظیم کنید. بهار آینده گلدانها را تعویض نمایید.

برگها خشک می شوند:صدمه مربوط به اشعه مستقیم آفتاب است، گیاه را به محل مناسب منتقل نمایید.

برگها زرد شده و سقوط می کنند:آبیاری زیاد از اندازه انجام شده است، در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک نگه داشته سپس آبیاری کنید، هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدانها باقی بماند.

غنچه ها بدون اینکه باز شوند سقوط می کنند:گیاه را با کود آهن طبق دستور تغذیه نمایید، از آب بدون املاح در غبارپاشی و آبیاری استفاده کنید، آب باید فاقد املاح بخصوص کلسیم باشد.

برگها گرد آلود هستند: احتیاج به تمیز نمودن دارد از مواد براق کننده شیمیایی هر ماه فقط یکبار استفاده نمایید، مواظب باشیدگلها از مواد براق کننده در امان باشند.

برگها در زمستان می ریزند:ریزش در اکثر مواقع طبیعی است.

برگها کوچک بوده و از غنچه و گل خبری نیست:گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک در رنج است،گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

سطح زیرین برگها دارای تارعنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است. با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و یا هر دوهفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند، ایجاد رطوبت در محیط گیاه باعث کاهش آفت می گردد.

برگها سبز کمرنگ هستند: از آب حاوی املاح برای غبار پاشی استفاده شده است، از آب سبک استفاده کنید، با کود آهن گیاه را تغذیه نمایید، خاک گلدانها باید عاری از مواد قلیایی یاشد.

 

 

مطالب مرتبط

رزمینیاتوری - گل ساناز

اطلسی

 

اسطوخودوس