گل صدتومانی
پنج شنبه 22 شهریور 1397
بازدید: 3937

گل صدتومانی چینی

 

 

گل صد تومانی چینی

گل صد تومانی چینی (به انگلیسی : chinese peony – Paeonia lactiflora ) نام یک گونه از خانواده گل صد تومانی می باشد (Paeoniaceae) که علفی بوده و ساقه های آن بین 50 تا 70 سانتی متر رشد می کنند.

این گل دارای خواص درمانی و دارویی فراوانی می باشد که در طب سنتی چینی از جایگاه بالایی برای درمان بیماری ها برخوردار است.

نکته بسیار مهم

خواصی که در این مقاله آورده شده است فقط مربوط می شود به گل صد تومانی چینی که نام انگلیسی آن نیز در ابتدای مقاله درج شده است.

در برخی منابع ایرانی و انگلیسی زبان درج شده است که گل صد تومانی درختی سمی بوده و برای حیوانات خانگی و حتی انسان ها نیز خطرناک است. بنابراین توصیه اکید داریم گل صد تومانی را از عطاری های معتبر تهیه کنید.

در ویکی پدیای فارسی نیز اشاره شده که گل صد تومانی چینی با گل صد تومانی تفاوت هایی دارد، که اصلی ترین آن این است که گل صد تومانی چینی دارای ساقه های علفی بوده و گل صد تومانی ساقه های چوبی دارد و درختچه می باشد؛ با دقت بخوانید :

 

 

 

گل صدتومانی علفی یا گل صدتومانی چینی (نام علمی: Paeonia lactiflora) نام یک نوع از گیاهان گلدار از تیره گل‌ صدتومانیان است.

این نوع گیاه بیشتر در مرکز تا شرق آسیا در شرق تبت شمال جمهوری خلق چین و شرق سیبری یافت می‌شود. این گیاه از نوع چند ساله است و بین 60 سانتیمتر تا یک متر ارتفاع دارد.

گل های آن گرد و بزرگ است و اندازه قطر گل به 16–8 سانتیمتر می‌رسد. گلبرگ‌ها به رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز لاکی پررنگ است.

از نظر ظاهری بسیار به گل صدتومانی شباهت دارد. تفاوت آن با گل صدتومانی در این است که گل صدتومان درخت است و ساقه چوبی دارد ولی گل صدتومانی چینی علف است و ساقه آن سبز و علف مانند است.

زمان گلدهی آن نیز دیرتر از گل صدتومانی و از اوایل تا اواخر ماه مه است. این گیاه از نظر طبی بسیار پرارزش است.

 

ویکی پدیا

 

 

صدتومانی درختی

 

 

تمامی فواید ذکر شده در ادامه این مقاله مربوط است به گونه گل صد تومانی چینی

خواص گل صد تومانی چینی برای پوست و مو

1. جوان سازی پوست صورت

تحقیقات نشان داده که پئونوفلورین در طی 8 هفته می تواند چین و چروک پوست را کاهش داده و باعث جوان سازی پوست صورت شود.

2. مرطوب کننده طبیعی پوست

گل صد تومانی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هاست که باعث آبرسانی به پوست شده و به همین دلیل به عنوان مرطوب کننده طبیعی پوست صورت شناخته می شود.

3. لایه بردار طبیعی پوست صورت

ریشه های گل صد تومانی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و پلی فنول هاست که مانند یک لایه بردار عمل کرده و باعث پاک سازی پوست صورت می شود.

4. نرم کننده موی سر

آنتی اکسیدان های موجود در گل صد تومانی باعث آبرسانی به مو ها شده و به عنوان یک نرم کننده طبیعی موی سر استفاده می شود.

خواص دارویی و درمانی گل صد تومانی برای بدن

4. سلامت زنان

آدنومیوزیس، آندومتریوزیس و فیبروئید رحم

در طب سنتی چینی گفته می شود که دمنوش ریشه و گل های گل صد تومانی سفید با کاهش استروژن خون و با افزایش جریان خون در ناحیه ی لگن به درمان انقباض رحم، آندومتریوز، آدنومیوز و فیبروئید رحم کمک می کند.

دمنوش گل ها و ریشه خشک شده گل صد تومانی را برای درمان دیسمنوره، آندومتریوز و آدنومیوز تا سه فنجان در روز می توانید استفاده کنید.

دیسمنوره یا قاعدگی دردناک

در طب چینی ریشه گل صد تومانی به دلیل خواص ضد التهابی که دارد یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان قاعدگی دردناک در بیماران مبتلا به دیسمنوره شناخته می شود.

پیشنهاد می شود که برای درمان قاعدگی دردناک گل صد تومانی را با شیرین بیان ترکیب کرده و استفاده کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

گل صد تومانی دارای ترکیبات شیمیایی خاصی است که شبیه استروژن عمل می کنند و علاوه بر درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک، باعث بهبود باروری زنان می شوند.

پیش از مصرف دمنوش گل صد تومانی حتما با پزشک خود نیز مشورت کنید.

5. آرتروز، روماتیسم و نقرس

تحقیقات اولیه نشان می دهد که گل صد تومانی به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی که دارد برای پیشگیری و درمان آرتروز، روماتیسم و نقرص مفید می باشد.

6. درمان هپاتیت

گفته می شود که ریشه گل صد تومانی می تواند با کاهش میزان آنزیم های کبدی به درمان بیماری هپاتیت کمک کند.

7. قلب

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و پلی فنول های موجود در گل صد تومانی به کاهش کلسترول بالای خون کمک کرده و با جلوگیری از تجمع پلاکت ها، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و آترواسکلروزیس را کاهش می دهد.

8. درمان کم خونی

مقادیر قابل توجه آهن موجود در گل صد تومانی برای پیشگیری و درمان کم خونی ناشی از فقر آهن یا آنمی مفید بوده و علائم این بیماری که شامل خستگی، افسردگی، سرگیجه، یبوست و رنگ پریدگی می شود را کاهش می دهد.

9. تقویت سیستم ایمنی بدن

گل صد تومانی به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها که دارد یکی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلاونزا شناخته می شود.

10. دیابت و قند خون

گل صد تومانی با افزایش افزایش تحمل گلوکز در بدن به کاهش قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.

11. لاغری و کاهش وزن

محققان می گویند که گل صد تومانی با افزایش متابولیسم باعث چربی سوزی بدن شده و با افزایش تحمل گلوکز در بدن به لاغری و کاهش وزن افراد کمک می کند.

12. آلزایمر

محققان می گویند که گل صد تومانی باعث افزایش عملکرد ذهنی شده و خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر را کاهش می دهد.

فواید و خواص دمنوش گل صد تومانی + طرز تهیه

13. تقویت سیستم ایمنی بدن

مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در چای و دمنوش گل صد تومانی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خطز ابتلا به بیماری عفونی و سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش می دهد.

14. کلسترول خون و قلب

مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در دمنوش گل صد تومانی با بهبود جریان خون به کاهس کلسترول بالا کمک کرده و از بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند.

توصیه می شود که برای داشتن قلبی سالم هر روز یک فنجان دمنوش گل صد تومانی استفاده کنید.

15. بدنسازی

دمنوش گل صد تومانی باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و به این ترتیب روند چربی سوزی و عضله سازی را در ورزشکاران و بدنسازان افزایش می دهد. همچنین دمنوش گل صد تومانی با سوزاندن چربی ها و پروتئین ها باعث افزایش انرژی در تمرینات بدنسازی می شود.

16. پوکی استخوان

آنتی اکسیدان های موجود در دمنوش گل صد تومانی باعث کاهش التهاب در بدن شده و با تقویت استخوان ها خطر ابتلا به پوکی استخوان و آرتروز را کاهش می دهد.

17. سلامتی دهان و دندان

پلی فنل ها و تانن موجود در چای گل صد تومانی از تشکیل پلاک در دهان و بر روی دندان ها جلوگیری می کند، همچنین ترکیبات فلوراید طبیعی موجود در دمنوش گل صد تومانی احتمال سوراخ شدن و پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.

18. سرطان

آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید های موجود در دمنوش گل صد تومانی برای پیشگیری و درمان انواه سرطان ها مفید می باشد.

19. کلیه

مطالعات نشان می دهد که مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در دمنوش گل صد تومانی به سلامت کلیه ها کمک کرده و خطر ابتلا به نارسایی کلیه ناشی از دیابت را کاهش می دهد.

20. کبد

یک تحقیق نشان داده که دمنوش گل صد تومانی بدن را در مقابل التهاب کبد محافظت کرده و خطر ابتلا به بیماری های کبدی از جمله سیروز و هپاتیت را کاهش می دهد.

21. پوست صورت

آنتی اکسیدان های موجود در دمنوش گل صد تومانی پوست را از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کرده و باعث درخشندگی پوست می شود.

به دلیل مقادیر بالای کافئین موجود در چای و دمنوش گل صد تومانی، توصیه می شود که زنان باردار از مصرف آن اجتناب کنند.

طرز تهیه دمنوش گل صد تومانی

2 تا 3 قاشق چای خوری گل صد تومانی خشک شده را خوب بشویید و در یک فنجان آب جوش با دمای 80 درجه سانتیگراد بریزید، بگذارید 3 تا 5 دقیقه بماند تا دم بکشد، دمنوش شما آماده است از صافی رد کنید و در فنجان بریزید.

این دمنوش دارای طعم شیرین بوده و به رنگ زرد دیده می شود.

عوارض و مضرات گل صد تومانی

گل صد تومانی ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد آلرژی و حساسیت شود که با علائمی از جمله بثورات پوستی مشخص می شود.

گل صد تومانی خطر لخته شدن خون را کاهش داده و احتمال خونریزی در طول جراحی و بعد از جراحی را افزایش می دهد، حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی از گل صد تومانی استفاده نکنید.

بارداری و شیردهی

برخی از تحقیقات نشان می دهد که گل صد تومانی می تواند باعث انقباض رحم شود، به همین دلیل توصیه می شود که زنان باردار در دوران بارداری و شیردهی از مصرف گل صد تومانی اجتناب کنند.

 

طبع گل صد تومانی

 

طبیعت گل صد تومانی سرد می باشد. گل صد تومانی سرشار از نیکل، کلسیم، آهن، آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید ها، کاتچین، تانن ها و پلی ساکارید ها می باش

درخت گل صد تومانی بیشتر در آسیا در کشور های چین و ژاپن و جنوب اروپا یافت می شود، گل صد تومانی در ایران بیشتر در نیشابور می روید. به طور تقریبی بین 25 تا 40 گونه گل صد تومانی در طبیعت یافت می شود که اواخر بهار و اوایل تابستان به گلدهی می رسند.

توجه : تمامی فواید ذکر شده در این مقاله مربوط است به گونه گل صد تومانی چینی

 

صدتومانی درختی

 

 

 گلدهی: اغلب در اوایل تابستان گل می دهد. دارای انواع زود رس، میان رس و دیر رس است. زمان گلدهی در مزرعه از سالی به سال دیگر متغیر است. دما های گرم، به ویژه دمای شب دوره گلدهی را کوتاه کرده و باعث تولید تعداد زیادی گل در مدت کوتاه می شود.

 

غنچه صد تومانی
 

نیاز ها: به سرما مقاوم است و در آب و هوای خشک بخوبی رشد می کند و برای طویل شدن ساقه و تولید گل زیاد، لازم است مدتی در دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد رشد کند. جوانه های رویشی یا زایشی ممکن است با سرمای دیر رس بهاره از بین برود.

نیاز به نور کامل آفتاب و خاک با زه کشی خوب دارد. در تابستان نیاز به آب فراوان داردو. دو بار در سال یکی در اوایل بهار و دیگری در اواخر تابستان باید کود دهی شود. برای تولید گل های درشت، باید جوانه های گل جانبی حذف شوند. حذف این جوانه ها زمانی که قطر آنها حدود ۶/۰ سانتی متر و طول دمگل ۳/۱ تا ۵/۲ سانتی متر باشد انجام می شود. انواع پرپر به دلیل سنگینی گل نیاز به قیم دارد.

 

افزایش:گل صد تومانی با بذر و تقسیم ریشه قابل افزایش است. بذر اغلب جهت به نژادی بکار می رود و به طور عمده با تقسیم ریشه افزایش می یابد. ریشه های دارای ۲ تا ۵ جوانه، برای افزایش بکار میرود. تولید گیاهان با اندازه کافی جهت تقسیم، ۳ تا ۴ سال طول می کشد. اگر گل های بریدنی برداشت شود ۵ تا ۶ سال زمان لازم است. تقسیم در پاییز، زمانی که برگ ها زرد، قهوه ای یاقرمز شدند باید انجام شود. در زمان تقسسیم، قطعات کوچک دارای جوانه ( چشم) یا بدون جوانه بدست می آید. قطعات ۲-۱ سال بازکاشت می شوند تا ریشه های قابل فروش حاصل شود. فطعات بدون جوانه نیز می توانند بازکاشت شوند ولی اغلب ریشه نابجا تشکیل نمی دهند. تعداد کمی از قطعات ممکن است شاخساره هایی تولید کنند که بطور معمول برای تشکیل آنها ۲ سال زمان لازم است.

 

برداشت گل

جوانه های گل صد تومانی زمانی که رنگ نشان دادند باید چیده شوند. گل ها را در دمای ۵-۲ درجه سانتی گراد به مدت ۴ تا ۶ هفته به حالت غنچه باز نشده و به مدت ۲ تا ۳ هفته زمانی که باز شده باشند می توان نگهداری کرد.

نکته:

قبل از انقلاب که این گل تازه وارد ایران شده بود و آن دوران تنوع گل  در ایران محدود بود،وقتی این گل آمد قیمتش ۱۰۰ تومان بود و نسبت به گلهای دیگر گران قیمت تر بود.از انجایی که مردم اسم این گل را نمیدانستند به ان گفتند ( آن گل ۱۰۰ تومانیه!! ) و از آنجا بود که این گل به گل ۱۰۰ تومانی رواج یافت.