رز مینیاتور-ساناز
شنبه 17 شهریور 1397
بازدید: 4268

رزمینیاتوری - گل ساناز

 


 

 

گل ساناز یا رز مینیاتوری با نام علمی Rosa chinensis که در زبان انگلیسی Miniature Roses نامیده می شود، همانند گل های رز معمولی از خانواده گل سرخیان است. این گل دارای گونه درختچه ای و بالارونده است. گل ساناز را هم می توان در گلدان پرورش داد و هم می توان به عنوان پرچین و حاشیه سازی در فضای باز پرورش داد. از نوع بالا رونده آن هم می توان به عنوان پوشش دیوار ها و زیبایی بخشیدن به فضاهای عمودی استفاده کرد. این گیاه دارای برگ های ریز و تقریباً بدون خار است و همچنین گل های آن از اندازه رز معمولی کوچک تر و دارای رنگ و ظاهر متفاوتی هستند

معرفي گیاه

 گل ساناز يا گل رز مینیاتوری (Miniature Roses) گیاهی چندساله از جنس رز و خانواده Rosaceae بومی جنوب غربی چین در گوئیژو، هوبی ، و استان های سیچوان است و معمولاً با نام رز چینی در جهان شناخته می شود.

Rosa chinensis از گیاهان زینتی و تجاری است که کاربرد زیادی در طراحی فضای سبز دارد، بنابراین تولید این گیاه کار بسیار ارزشمندی است. رز مینیاتوری را علاوه بر کاشت در بستر باغچه ها و یا حاشیه ها، در گلدان نیز می توان پرورش داد.

طول گیاه درختچه ای این گیاه به ۱-۲ متر می رسد. برگ های پر شکل، با ۳ تا ۵ برگچه، هر کدام ۲٫۵ تا ۶ سانتی متر طول و ۱ تا ۳ سانتی متر گستردگی دارند. در گونه های وحشی مانند Rosa chinensis var. spontanea، دارای گل پنج رنگ و اکثرا با گلبرگهای صورتی و قرمز و میوه قرمز با قطر ۱-۲ سانتی متر است. این گونه به طور گسترده ای در چین به عنوان گیاهی زینتی پرورش داده می شود.

 

 

 

 

 مراقبت و نگهداری

نور

رز مینیاتوری (Miniature Roses) به طور کلی نور زیاد ميپسندد. این گل آفتاب دوست است و حداقل باید در روز ۶ ساعت آفتاب دریافت کند.

آبیاری

یکی از مواردی که می بایست در هنگام نگهداری از گل ساناز رعایت کرد میزان آبیاری آن می باشد. این گل زیبا نیاز به آبیاری منظم و مرتب داشته و در طول دوران گلدهی نباید گذاشت که خاک آن خشك شود و باید همیشه آن را مرطوب نگه داشت. البته توجه به این نکته لازم است که در فصل زمستان که زمان خواب گیاه است، باید میزان آبیاری را کم کرد.

دما

دمای مناسب برای Rosa chinensis درحدود ۲۲ درجه سانتي گراد است.

رطوبت

كمي خشک

گل دهی

رز مینیاتوری (Miniature Roses) دمای خنک را می پسندد و این شرایط موجب تولید گل با کیفیت می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تغذیه

كود دهي فصلي

هرس

در طي فصل رشد گل هاي پژمرده ساناز (Rosa chinensis) را جدا كنيد تا انرژي گياه به جای توليد بذر و دانه صرف توليد گل هاي جديد شود.

تکثیر

تکثیر رز مینیاتوری (Miniature Roses) از طریق قلمه زدن صورت می گیرد. دو نوع قلمه برای این روش میتوان تهیه کرد:

  1. قلمه سبز: پس از پایان گلدهی، از ساقه سبز بدون گل میتوان قلمه را تهیه نمود. باید تمام برگها را به جز چند برگ کوچک انتهایی حذف کرده و بهتر است قبل کشت در خزانه کمی انتهای قلمه را زخمی کرد تا ریشه زایی بهتر صورت گیرد.
  2. قلمه چوبی: این قلمه بعد از ریزش برگها در پاییز تهیه میشود. تیمار اعمال شده بر این قلمه مانند قلمه سبز است و بهتر است انتهای آن نیز خراش داده شود.

در مجموع هر نوع قلمه ای که برای رز مینیاتوری (Rosa chinensis) تهیه شد باید  در بستری مناسب مثل ماسه بادی، مرطوب، روشن و به دور ازنور مستقیم خورشید کشت شود و اجازه داد تا ریشه زایی صورت گرفته و قلمه استقرار یابد و بعد به زمین اصلی انتقال می یابد.

خاک

خاک شنی رسی، لومی و یا خاکی که کمی رسی بوده ودارای ۱۰% مواد آلی باشد، برای گل ساناز (Miniature Roses) مناسب است. به طور کلی نیاز به خاک عمیق و حاصل خیز با زه کش مناسب دارد. به منظور زه کشی در مناطق پر باران، بستر کاشت را از سطح چمن بلندتر در نظر می گیرند

 

 

 

 

 

منببع:

https://www.bagheboon.com/portfolio-item/%DA%AF%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%B2-%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1%DB%8C-rosa-chinensis-miniature-roses/