هرس کردن
جمعه 9 شهریور 1397
بازدید: 6009

 

چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟

هرس به معنی حذف شاخه و برگ‌های اضافی به‌منظور عبور هوای بیش‌تر بین اجزای گیاه، رسیدن نور کافی به آن‌ها و آرایش شکل ظاهری گیاه برای به دست آوردن شکل دلخواه و یا ارتقاء سلامت گیاه است. هرس گیاهان آپارتمانی به‌سختی هرس گیاهان باغ و باغچه نیست، پس نگران نباشید!

 

چه زمانی گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟

هرس گیاهان آپارتمانی، فصل یا زمان خاصی ندارد و در تمام فصول می‌شود این کار را انجام داد، اما بهتر است به چند نکته که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم دقت نمایید:

بهتر است برای بسیاری از گیاهان، این کار را بعد از اتمام دوره گلدهی انجام دهید.

گیاهانتان را قبل از شکوفه دادن، هرس نکنید، چراکه ممکن است جوانه‌ها را از دست بدهید.

گیاهان کوچک را هرس نکنید و بگذارید به‌اندازه مناسب برسند تا هم گیاه به‌صورت کامل رشد کند و هم شما بتوانید شکل دلخواهتان را به آن بدهید.

 

هدفمان از هرس کردن گیاه چیست؟

هدف اصلی هرس کردن، سلامت و رشد متعادل گیاه است. قبل از هرس کردن گیاه، بهتر است چند قدم به عقب بردارید و از گیاه فاصله بگیرید، سپس به ساختار و شکل کلی گیاه، نگاهی اجمالی بیندازید و تصمیم بگیرید که کدام شاخه یا برگ را هرس کنید تا رشد متعادلی داشته باشد.

ایده خوبی نیست که بدون در نظر گرفتن شکل و ساختار گیاه، اقدام به هرس نمایید و به یکباره ۲۵ درصد از شاخ و برگ گیاه را هرس کنید!

 

 

هرس مناسب چیست؟

هرس مناسب زمانی اتفاق می‌افتد که درک درستی از الگوی رشد گیاهتان پیداکرده باشید. گاهی بهتر است شکوفه‌های ضعیف را هرس کرد. گیاهان، بسیاری از انرژی خود را در فصل رشد صرف گل‌هایشان می‌کنند، حتی وقتی گل در حال مرگ است هنوز هم از گیاه انرژی می‌گیرد، پس بهتر است برای طولانی شدن دوره گلدهی و داشتن شکوفه‌های بهتر، شکوفه‌های ضعیف و مرده را از گیاه حذف کنیم. تصمیم‌گیری درست در زمان هرس گیاه، بستگی به شناخت شما از گیاهتان دارد.

 

 

هنگام هرس گیاهان آپارتمانی، پاکیزگی را رعایت کنید!

هنگام هرس کردن، پاکیزگی اهمیت بسیاری دارد.

هر برش یا خراشی که در حین هرس به بافت گیاه وارد می‌شود آن را مستعد بیماری می‌کند، پس بهتر است از تمیز بودن وسایل هرس خود اطمینان حاصل نموده و بعد از هرس هر گیاه دوباره آنها را ضدعفونی کنید. بعد سراغ گیاه دیگر بروید تا احتمال انتقال بیماری به صفر برسد.

 

گیاهانی که نباید هرس شوند!

بعضی از گیاهان آپارتمانی به‌ندرت نیاز به هرس دارند، اما بعضی از آنها هرگز نباید هرس شوند، چراکه خواهند مرد. هرس نکردن آنها به دلیل نحوه جوانه زدنشان است که به هنگام هرس نابود می‌شوند و گیاه را می‌کشد. بسیاری از گونه‌های ارکیده از همین دسته هستند.

 

 

 

 

مبع:چیدانه