حشرات و آفت ها
یکشنبه 23 مهر 1396
بازدید: 2792

راه های مقابله با پشه گلدان:

 

 

بر خلاف تصور، گیاهانی که داخل خانه نگهداری میشن بیشتر در معرض حمله حشرات مضرهستن! چرا؟ بعضی از حشرات مثل کفش دوزک ها می تونن واسه گیاه مفید باشن. این حشرات، پشه های ریز گلدان هارو می خورنو از بین می برن... ولی داخل خونه نمیشه از این حشرات استفاده کرد!

حشرات مضر ممکنه تو هر روزی از سال سراغ گلدان های ما بیان! ولی بیشتر حمله ها در زمستان انجام میشه. در این فصل، گیاهان در خواب هستن و رشد کمی دارن. در همین زمان بیشترین آسیب پذیری را در قبال حمله ها دارن.

 

حشرات گلدان از کجا می آیند؟

شاید واستون سوال شده باشه که این حشرات از کجا سر و کلشون پیدا شد؟ دونستن یه لیست از مکان هایی که ممکنه پشه ها ازش بیان میتونه به ما در مقابله باهاشون کمک کنه.

●    خاک گلدان: اولین و مهمترین جایی که پشه های گلدان از اونجا میان، خاکه! خاک گلدان نقش مهمی در آوردن این حشرات به خونه داره. تخم بعضی از این حشرات ممکنه مدتی در داخل خاک بمونه و مدتب بعد صد ها حشره را داخل خونه شما رها کنه

●    بین برگ گیاهان: بعضی گیاهان جدیدی که به خونه میارید ممکنه خودشون عامل ظاهر شدن این حشرات باشن. حشرات می تونن بین برگ ها، ریشه ی اونها ... باشن و با گل جدید به خونه ی ما بیان. یا حتی ی بیماری و آفتو به سادگی منتقل کنن.

●    در و پنجره: ساده ترین راه! در و پنجره! باز گذاشتن پنجره ها میتونه باعث بشه این حشرات به خونه بیان و شروع به تکثیر کنن

چطوری حشرات داخل گلدان را بشناسیم؟

قبل از اینه به این سوال جواب بدیم، باید نوع حشره را بشناسیم تا بتونیم اونو از بین ببریم! در اینجا به معرفی چند راه سریع برای شناسایی حشرات در گیاهان می پردازیم

 

انواع حشرات

●    عنکبوت ها: اگه توی گلدان هاتون تار عنکبوت می بینید یا عنکبوت های ریز می بینید، شما با دسته ی عنکبوت ها را به را هستنید! وجود این دسته خودش خبر از وجود یسری دیگه از حشرات داره که اونارو اطراف تار عنکبوت می تونید پیدا کنین.

●    مورچه ها: مورچه را که همه میشناسنش !! وجود مورچه توی گلدان شما نشون میده که شما گیاهتون دچار آفت های دیگه مثل شپشک گیاهی یا شپشک آردیه! مورچه به گل شما آسیب نمی زنه و آفت های دیگه را از بین می بره ولی وجود مورچه تو خونه؟! غیر قابل تحمله...

●    پشه های کوچک پروازی سفید اطراف گیاه:

اگه اطراف گیاهتون پشه های ریز سفید زیادی می بینید و این پشه ها دارن هر روز زیاد میشن و حتی نفس کشیدن را هم واستون سخت کردن و سرفه کردن را به دنبال دارن، شما با سفید بالک ها (whiteflies) را به را هستین!

 

●    شته ها: دسته های قرمز، سبز یا قهوه ای از آفت ها و حشرات روی گل ها یا برگ های جدید: اگه چنین حالتی روی برگ های گیاه دیدید که باعث میشد برگ ها چروکیده یا خشک بشن، شما با شته ها (aphids) را به را هستید.

 

●    شپشک: برامدگی های پوسته مانند و نقاط قهوه ای روی برگ یا ساقه: نقطه ها یا برامدگی های روی ساقه یا برگ که به آسانی با نوک ناخن کنده می شوند نشان از وجود شپشک (Scales) دارد. همینطور وجود ناحیه های چسبناک روی برگ ها می تواند نشان دهنده ی وجود این حشرات باشد.

 

●    پشه های ریز در خاک گلدان: اگر در خاک گیاه و اطراف گیاه پشه های سیاه و سفید کوچکی را دیدین که هر روز زیاد وزیادتر میشن، شما با پشه های قارچ (fungus gnat) را به را هستین و ی مبارزه ی سخت واسه از بین بردنشون دارید!

 

●    لایه کرکی سفید: اگر روی برگ ها، چیزی شبیه پنبه یا کرک سفید دیدین، باید دنبال راه مقابله با شپشک آردی (mealybug) بگردین!

 

چطوری از شر این حشرات گلدانی خلاص شویم؟

در اولین گام، وقتی فهمیدین که گلدانی هر نوع از حشره های گفته شده را داره، بلافاصله اونو به محل دیگه ای ببرید که حشره ها سراغ بقیه گلدان هاتون نرن! بقیه گلدان هارو هم به دقت بررسی کنین.

بعد ازاون نوبت به اقدامای اختصاصی تر میرسه! حشره های گلدان رو میشه به سه دسته تقسیم کرد:

  1. حشرات روی برگ
  2. حشره های پروازی
  3. حشره های داخل

حشره های روی برگ

این حشره ها توانایی خوبی توی مخفی شدن دارن! اگه حتی یکی از آثار وجودشونو مثل لگه های رنگی، چروکیده شدن برگ، تغییر رنگ برگ یا زائه های اضافی روی ساقه و برگ را دیدید باید سریع اقدامات اولیه را انجام بدین. اولین اقدام برای این گیاهان استفاده از صابون حشره کشه. تمام برگ ها با این صابون باید شسته بشه! ولی قبلش روی یدونه برگ تستس کنید که گلتون به صابون حساس نباشه! چون اگه به بعضی از مواد پاک کننده حساس باشه، سریع خشک میشه!

در ادامه بعضی از این حشراتو به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

 

شپشک گیاهی

تشخیص: اگه دیدید که برگای گیاهتون به خصوص برگای جوون تر جمع و در هم پیچیده میشن یا بعضی وقت ها هم زود زرد و پژمرده میشن، به وجود این حشره شک کنین! این حشره سوراخای ریزی روی برگ درست میکنه و شیره ی گیاهارو می خوره! به خاطر رنگش خیلی سخت میشه پیداش کرد.

کنترل: صابون های حشره کش بهترین راه درمان هستن! این صابون هارو می تونید از مغازه های لوازم باغبانی تهیه کنین و اونو پشت و روی برگای گیاه بمالید.

 

مورچه

تشخیص: مورچه را که همه میشناسنش !! وجود موچه توی گلدان شما نشون میده که شما گیاهتون دچار آفت های دیگه مثل شپشه ی گیاهی یا شپشک آردیه! مورچه به گل شما آسیب نمی زنه و آفت های دیگه را از بین می بره.

کنترل: برای مبارزه با مورچه ها راه های مختلفی وجود داره که خیلی از ما اونارو بلدیم. ولی یک راه جالب استفاده از خاک سیلیسی یا به عبارت دیگه خاک دیاتومه هست! پاشیدن مقداری از این خاک در گلدان و گل میتونه سوسک ها و مورچه ها و خیلی از موجودات دیگه را از بین ببره و از طرف دیگه به گل شما هم هیچ آسیبی نمی رسه!

 

گوشخیزک

تشخیص: بر خلاف اسمش کاری به گوش نداره و فعالیتش به برگ ها محدود میشه!!! این حشره از برگ های گیاه تغذیه می کنه و باعث ایجاد سوراخ هایی روی برگ میشه. چون فعالیتش توی شبه و روزا مخفی میشه احتمال دیده شدنش کمه

کنترل: برای خلاص شدن از این حشره هم میشه از خاک دیاتومه استفاده کرد. خاک را روی گیاه و گلدان بپاشید.

شپشک آردی

تشخیص: به صورت الیاف سفید روی برگ ها ظاهر شده و باعث میشه که برگ ها زرد بشن

کنترل: برای از بین بردن این آفت میشه از اسپری گردن صابون های حشره کش استفاده کرد.

 

حشره های پروازی

دسته ی دوم حشره های پروازی هستند. اکثر گیاهان خانگی و آپارتمانی در چرخه ی رشد و حیات خود دچار حشره های پروازی و پشه ها می شوند. کشتن این پشه ها کافی نیست! باید تخم های آنها هم از بین بره و الا این مقابله موقت خواهد بود. سفید بالک ها یکی از این دسته هستند

 

تشخیص: مگس سفید یا سفید بالک میتونه یکی از آفت های سرسخت گیاهان شما باشه! به خصوص اخیرا در شهر های مختلف از جمله تهران، تعداد این پشه ها به شدت اضافه شده است. این پشه های سفید، از شیره ی گیاه تغذیه می کنن و باعث میشن دایره های شفاف روی برگ ها ظاهر بشه. این پشه های کوچک به سادگی در تنفس وارد دستگاه تنفسی ما می شوند و باعث مشکلات تنفسی نیز می شوند.

کنترل: سم پاشی به سادگی نمی تواند این پشه ها را نابود کند. استفاده از کارت های زرد رنگ می تواند در کاهش تعداد آن ها موثر باشد. همچنین از صابون حشره کش بر روی برگ ها و همینطور اسپری کردن روغن چریش (neem) بر روی برگ ها می تواند موثر باشد.

 

حشرات داخل خاک

منشا بعضی حشرات داخل خاک است. مهمترین این حشرات پشه های قارچ هستند.

 

پشه قارچ

تشخیص: مسلماً به سرعت متوجه وجود این پشه های ریز مزاحم میشید! چون سریع تکثیر میشن و در عرض چند روز میبینید اطرافتون پر از این پشه های ریز مزاحمه! با وجود این پشه ها نفس کشیدنم مشکله!! این پشه ها از مواد داخل گلدان تغذیه می کنن و باعث ضعیف شدن گیاهان و مرگ اونا میشن

کنترل:

شته های ریشه

تشخیص: این حشرات در خاک مخفی هستند و و تشخیص آن ها دشوار است. این حشرات از ریشه و مواد مغزی خاک تغذیه می کنن. گیاهانی که به این حشرات دچار هستند، در ابتدا نشانه های کمبود مواد مغزی را نشان می دهند و سپس شروع به خشکیدن می کنند.

کنترل: برای کنترل این حشرات، در موقع تشخیص اولین و ضروری ترین اقدام تعویض کامل خاک گلدان است. استفاده از روغن چریش و همینطور سم پیرترین(pyerthrin)  می تواند به شما در مقابله با این حشرات کمک کند.

 

 

 

اسمارتي بات

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.