پاکسازی هوای منزل بوسیله ی گیاهان
دوشنبه 17 مهر 1396
بازدید: 3310

وقتی صحبت از آلودگی هوا به میان می‏ آید، تصویر خیابانی شلوغ و پرترافیک یا دود خارج شده از کارخانه‏ های صنعتی در ذهن ایجاد می‏شود. هر چند خودروها و وسایط نقلیه از علل اصلی آلودگی هوا هستند اما آلودگی هوا تنها مربوط به خیابان‏ها و مناطق صنعتی نیست،

هوای خانه هم می‏تواند آلوده باشد.

 

گیاه سانسوریا یا شمشیری (Snake Plant)

این گیاه نیز جز لیست گیاهان با جاذب الودگی بالا در ناسا برشمرده می‌شود .در برابر خشک‌سالی مقاوم است، در زیر نو کم هم قادر است شکوفا شود.گیاه ماری یا شمشیری که در ایران به زبان مادر شوهر معروف است همیشه سبز می‌باشد و جزء گیاهان زینتی خانگی محبوب به شمار می‌آید.ارتفاع این گیاه تا ۱۴۰ سانتیمتر می‌رسد.بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند و برای نگهدای در منزل گیاه مناسبی می‌باشد.این گیاه نیز جز لیست گیاهان با جاذب الودگی بالا در ناسا برشمرده می‌شود این گیاه در طول شب اکسیژن تولید کرده و در برابر خشک‌سالی مقاوم است در زیر نو کم هم قادر است شکوفا شود.نوع برگ طلایی آن که در حاشیه‌های برگ نوار زرد متمایل به طلایی دارد از بقیه گونه‌ها کاریی بیشتری برای حذف الودگی‌های حلال‌های صنعتی و پاک کننده‌های شیمیایی را دارا است..

 

سانسوریا مرد روزهای سخت است! گیاهی که در هر شرایط سختی به‌خوبی مقاومت از خود نشان می‌دهد و برای از بین بردن فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن بسیار عالی عمل می‌کند. این گیاه همچنین شب‌ها دی‌اکسید کربن را جذب و اکسیژن آزاد می‌کند.برای از بین بردن آلودگی های منزل٬دود سیگار٬گرد خاک٬بوی بد غذا از گیاه سانسوریا استفاده کنید..

 

اسامی گیاهان دیگر که به پاکسازی هوای منزل کمک میکنند

 

بامبو:جالب است بدانید بامبوها اثر تصفیه‌کنندگی هوا در مقابل وجود آلاینده‌های ناشی از بنزن، تری کلرواتیلن و فرم آلدهید را که از طریق پاک‌کننده‌های شیمیایی، مواد پلاستیکی، جوهر پرینتر و فرش در هوای خانه پخش می‌شود رادارند و به‌سادگی این نوع از آلاینده‌ها را جذب خودکرده و تجزیه می‌کنند. 

لوتوس گیاهی دیگر است که به‌سادگی می‌تواند مواد آلاینده موجود در بنزن و فرمالدئید ها را از خانه حذف کند.

 

گل چمچه‌ای یا برگ ‌قاشقی  

 

 این گیاه نیز با دارا بودن رطوبت ۵۰تا ۹۰ درصد در جذب آلودگی، در رتبه بالایی قرار دارد

درخت و گل اژدها ،،این گونه با برگ‌هایی با لبه قرمز نیز جز گیاهانی محسوب می‌شود که توانایی از بین بردن آلودگی‌هایی نظیر حلال‌های مشترک روغن، رنگ و پلاستیک بسیار موثر است

پیچک در جذب بنزن، فرمالدئید، منواکسید کربن و تری کلرواتیلن بسیار عالی عمل کرده و برخی از آلرژن ها مثل کپک‌های قارچی را نیز از بین خواهد برد.

سرخس بوستونی گیاه تصفیه‌کننده هوایی است که برای مرطوب کردن هوا و از بین بردن فرمالدئید، منواکسید کربن و زایلن مفید است. این گیاه به آبرسانی کافی نیاز دارد.

ژربرا سمومی همچون بنزن فرمالدئید و تری کلرواتیلن را از بین برده وباید آن را مکانی گرم و روشن قرار دهید.

بنجامین را با برگ‌های ابلق اکثراً در راهروها و اداره‌ها دیده‌اید، بنجامین تری کلرواتیلن ساطع‌شده از چسب‌ها و رنگ‌ها را جذب کرده و هوا را تصفیه می‌کند.

 

بررسی‏ها نشان داده است علایمی مانند سردرد، استرس، خواب‏آلودگی و سرماخوردگی در صورت وجود گل و گیاه در خانه کاهش پیدا می‏کند.باید دقت داشته باشید که بعضی از گیاهانی که به پاکسازی محل زندگی کمک میکنند،برای کودکان و حیوانات خانگی به شدت مضر میباشند پس دور از دسترس آنان قرار دهید.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.